Konkurencja nie jest od tego...

2010-10-25 od romanb firefox, google chrome

Nigdy ale to nigdy nie powinniście się bać zdrowej konkurencji w swojej branży. Konkurencja jest często tym czynnikiem który powoduje, że znowu "komuś się chce". Najlepszym przykładem jest Firefox i Chrome. Z wersji na wersję firefox obrastał w tłuszczyk, uruchamianie go po pewnym czasie używania (nie na czystym profilu ale takim z historią, ciastkami, setką bookmarków) trwało wieki. Ulepszenia UI były znikome (były one w porządku ale nie zachwycały).

Wtedy pojawiło się Chrome. Może nie od razu ale bardzo szybko rozwijane, stało się kilkukrotnie szybsze od FF (i start i renderowanie stron). To ruszyło fundację Mozilla i zabrali się do pracy. Co mamy w efekcie? Firefox Beta przegania Chrome, Nowe UI w 4.0 może nie powala ale jest o wiele lepsze.

Potrzeba było Chrome, abyśmy wszyscy dotarli do tego co takie proste - przeglądarka służy do przeglądania stron, cała narośl w postaci ramki okna, menu, toolbara, paska bookmarków powoduje, że w przeciętnym okienku 10-15% przestrzeni jest marnowane...

Ale podsumowując, dobra robota! Google - dzięki za mobilizację w Mozilli. Mozilla - dzięki za nowy, lepszy produkt!

Paskudne formularze w Chrome na Linuksie

2010-02-25 od romanb fail, google chrome, linux, ui

Oto domyślne pola formularzy w Google Chrome na Linuksie (Ubuntu) - zero styli (tylko podmieniona czcionka AFAIR):

Tak, są paskudne. Każdy rodzaj innego rozmiaru, inny padding, itp. Na Windowsach wygląda to trochę lepiej ale tylko dzięki domyślnym kontrolkom Windowsów:

Dalej Google! Zabierzcie się do roboty i poprawcie to, nawet IE8 prezentuje się lepiej:

a powinniście starać się dorównać temu co oferuje Firefox 3.6 na Linuksie:

Do ekipy Firefoxa: rewelacyjna robota - choć to pewno zasługa szablonu systemowego w Ubuntu. Dzięki. Dajcie mi jeszcze prędkość i zwinność Chrome (jak przenoszenie zakładek pomiędzy oknami bez przeładowania zawartości) to wrócę do używania Firefoxa. Obiecuję ;)

Ugly Chrome forms on Linux

2010-02-25 od romanb fail, google chrome, linux, ui

Here's default form inputs in Google Chrome on Linux (ubuntu) - totaly unstyled (only font changed AFAIR):

Yes, it's ugly as hell. Each input type is different size, padding, etc. Chrome on Windows it's messy too but less noticeable because of Windows default inputs:

Come on Google! Get to work and do something about it, even IE8 looks better:

and you should really aim to Firefox 3.6 on Linux amazing looks:

To Firefox team: amazing work thou it might be because of Ubuntu system theme design. Thank you. Now give me speed and flexibility of Chrome (like moving tabs between windows without reseting state of its content) and I'll switch back. I promise ;P